Pragnąc pozbyć się swojego starego auta jego właściciel może skorzystać przede wszystkim z dwóch podstawowych możliwości - kasacji lub sprzedaży samochodu na części. Bezpieczniejszą propozycją jest ta pierwsza opcja, która zapewnia więcej korzyści dla samego kierowcy, a także dla całego środowiska.
Przejrzysta procedura kasacji
Korzystając z tej opcji możemy działać całkowicie legalnie, postępując zgodnie ze wskazaniami, jakie daje ustawa o ochronie środowiska w zakresie wyrejestrowania auta. Sam proces nie jest bardzo skomplikowany i zakłada uzyskanie takiego dokumentu po złożeniu wszystkich niezbędnych zaświadczeń we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania Wydziale Komunikacji. W tym celu dotychczasowy właściciel powinien złożyć przede wszystkim:
- zaświadczenie ze Stacji Demontażu Pojazdów,
- tablice rejestracyjne,
- dowód rejestracyjny,
- kartę pojazdu.
Po załatwieniu wymienionych formalności związanych z kasacją właściciel samochodu otrzymuje pismo z urzędu, z którym może udać się do firmy ubezpieczeniowej po wypłacenie należnych środków. W takiej sytuacji polisa zostanie zakończona zgodnie z obowiązującymi przepisami, a gdy pozostały jeszcze niewykorzystane środki, powinny one zostać wypłacone w proporcjonalnej kwocie.
Możliwości, które daje kasacja pojazdów
Wybierając tę opcję można przede wszystkim skorzystać z propozycji, która będzie w pełni legalna, zgodna z procedurami, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko jakichkolwiek problemów prawnych, które mogłyby zaistnieć po dokonaniu transakcji. Ważną kwestią jest także ochrona środowiska - kasacja pojazdów daje możliwość pełnej utylizacji starych samochodów, które nie będą już zanieczyszczać atmosfery.
Stacja Demontażu Pojazdów zajmuje się sprzedażą tych części, które można pozyskać na rynku wtórnym, zaś pozostałe są przeznaczone do zniszczenia zgodnie z wszystkimi wymogami środowiskowymi.
Ryzyko związane ze sprzedażą aut na części
Często zdarza się, że taką działalnością zajmują się osoby, które prowadzą biznes w sposób nielegalny lub częściowo wykorzystując działania niezgodne z prawem. Wówczas nie mogą one posługiwać się wszystkimi niezbędnymi zezwoleniami, a w konsekwencji również wystawiać oficjalnych zaświadczeń swoim klientom. Często również elementy, które nie mogą zostać sprzedane na nielegalne złomowiska, trafiają do naszych lasów, zaśmiecając środowisko.
Ze względu na brak ponoszonych kosztów związanych z legalną działalnością, niekiedy firmy takie proponują wyższe stawki za swoje usługi, jednak istnieje również większe ryzyko pojawienia się problemów związanych ze skorzystaniem z takich usług. Często wówczas urzędowe wyrejestrowanie pojazdu, a także załatwienie sprawy związanej ubezpieczeniem OC może być problematyczne do załatwienia.
Brak podjęcia działań na własną rękę w tym celu może skończyć się karami finansowymi związanymi chociażby z nieopłaconymi składkami OC na samochód, który w systemie wciąż figuruje na nasze dane. Nie mamy również pewności, czy sprzedane auta nie zostaną wykorzystane w nielegalnym celu, dlatego też brak wyrejestrowania może spowodować dużo większe koszty niż otrzymana za samochód kwota.
Podsumowanie
Korzystając z usług legalnie funkcjonującej na rynku Stacji Demontażu Pojazdów mamy pewność, że wszystkie procedury zostaną przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i nie powinniśmy mieć problemów również z uregulowaniem spraw z firmą ubezpieczeniową, w której mieliśmy wykupione OC. Większe trudności możemy mieć w przypadku skorzystania z usług firmy, zajmującej się kupnem aut przeznaczonych na sprzedaż części, której działalność nie zawsze jest legalna.
Dochodzi do tego również kwestia ochrona środowiska, o którą w przypadku złomowania nie powinniśmy się martwić. W przypadku drugiej z rozważanych opcji może być ona rozwiązana w różny sposób, także z niekorzyścią dla otaczającej nas przyrody. Elementy, które nie mogą zostać sprzedane, trafiają często w dowolne miejsca, zaśmiecając tereny zielone. Gdy zależy nam na bezpieczeństwie, warto zatem wybrać kasację wykonywaną przez SDP.